Boligbyggeriet faldt mere i Sverige end i Danmark i 2023

Ved kalkbruddet i Limhamn i Malmø bygger HSB brf Kalk, som kommer til at bestå af fire etageejendomme med i alt 78 lejligheder af blandede boligtyper. I alt faldt antallet af påbegyndte boliger i Skåne med 62 pct. i 2023 sammenlignet med 2022. Foto: News Øresund

Boligbyggeriet fortsatte med at falde i 2023 på begge sider af Øresund. Procentuelt var faldet størst i Sverige, hvor antallet af påbegyndte boliger faldt med 49 pct. i forhold til 2022, fra 57.000 til 29.350 boliger i 2023. Blandt hovedstadsområderne faldt boligbyggeriet mest i Skåne med 62 pct. færre nyopførte boliger. I Danmark faldt boligbyggeriet med næsten 30 pct, fra godt 35.100 i 2022 til 24.650 nyopførte boliger sidste år. Byggeaktiviteten er også faldende i København, men kun marginalt. Det viser nye tal fra SCBSveriges statistikmyndighed, Danmarks Statistik og Københavns Kommune. 

Land/RegionBoliger starter i 2023Udvikling 2022-2023 (antal)Udvikling 2022-2023 (%)
Skåne2.637-4.328-62%
Västra Götaland5.175-4.732-48%
Stockholm6.938-6.943-50%
Sverige29.350-27.650-49%
København3.916-131-3%
Danmark24.650-10.501-30%
Kilder: SCB, Danmarks Statistik og Københavns Kommune

I København er der blevet bygget mest i bydelene Amager Vest og Vesterbro/Kongens Enghave sidste år, hvor de nye byudviklingsområder Ørestad og Carlsberg ligger, skriver Københavns Kommune i en pressemeddelelse. Boligbyggeriet faldt marginalt i hovedstaden sidste år sammenlignet med 2022, lidt over 130 færre boliger, svarende til et fald på tre pct. Selvom boligbyggeriet i den danske hovedstad ikke er faldet så drastisk i forhold til 2022 som landsgennemsnittet, er der bygget knap 4.000 færre boliger i 2022 og 2023 tilsammen, sammenlignet med 2020 og 2021. I løbet af de seneste 10 år er der bygget omkring 48.000 nye boliger i København.

På landsplan er sidste års byggeaktivitet på i alt 24.650 boligstarter det laveste niveau siden 2015, hvor mere end 20.800 nye boligprojekter blev sat i gang. Men på trods af det relativt store fald ligger boligbyggeriet fortsat over niveauet under finanskrisen i 2008-2010, hvor antallet af nystartede boliger i landet konsekvent var under 20.000 nye boliger hvert år i perioden 2009-2014.

Laveste boligbyggeri i Skåne blandt hovedstadsområderne
Godt 2.600 nye boliger blev opført i Skåne i løbet af 2023. Sammenlignet med 2022 var det et fald på 62 pct. Sidste gang boligbyggeriet var så lavt i området var i 2009. Faldet var også procentuelt større end i de to andre hovedstadområder, hvor faldet i aktiviteten var mere på linje med landsgennemsnittet og faldt mellem 48-50 pct.

På landsplan blev der sidste år påbegyndt 29.350 nye boliger, hvilket er det laveste niveau siden 2012. Der blev dog noteret en lille stigning i boligbyggeriet i fjerde kvartal sammenlignet med kvartalet før, fra 5.750 til 8.500 boliger. Det betyder, at faldet i de første tre kvartaler på 55 pct. var lidt lavere, når hele 2023 blev opsummeret, hvilket udgjorde minus 49 pct.